top of page
  • תמונת הסופר/תmichael skir

כנסיית הקבר

ירושלים עיר הזהב עיר ציון עיר דוד ,כל כך הרבה שמות ניתנו לעיר בה כל הדתות נפגשות ,ובה הרוח נמצאת בכל אבן ,במאמרים על ירושלים אני מביא את העיקר כאילו מדריך תיירים מלווה אתכם צעד אחר צעד בארץ הקודש.


לוקס כ'ג לו -מו 


נבנתה עי קונסטנטינוס ואמו הלנה .

משנת 326-335,הכנסיה החשובה והגדולה באימפריה הביזנטית .

בשנת 326 מוביל את הלנה מורה דרך ומורה לה את המקום הו נמצא הצלב ,הלנה מקדשת את המקום ומחליטה להקים במקום כנסיה.

בתקופת המקרא המקום שימש  כמחצבה,ושימשה כנראה להקים את בית המקדש .

 בתקופתו של ישו הפך המקום ל "גבעת הגולגולתא "ואמנם נמצאו בו עוד כוכים לקבורה .לכן האפשרות כי המקום הפך לאתר צליבה רומית אפשרי בהחלט .(ישנה מחלוקת בין החוקרים כיום מכיון שאגריפס הראשון הקיף את כל העיר בחומה בשנת 40,ולא יתכן כי הכיל בתוך העיר גם אתר קבורה וצליבה )

מעל אותה מחצבה 

ועל אותו סלע הורה הקיסר אדריאנוס להקים פורום רומי עם מקדש לאלה אפרודיטה,כדי לקעקע את האלוהות ולהפוך אותה לאבן ועץ או האנטיכרייסט . 


הכנסיה הביזנטית  של קונסטנטינוס, היא הניצחון על אנטיכרייסט -ניצחון הרוח ,והיא הנקראת גם מרטיריון, נחנכה ב- 17 בספטמבר שנת 335 לספירה.

זוהיא ירושלים החדשה לפי אוסביוס ,מנזר אברהם ....כי כאן מתרחשת העקדה.

הכנסיה המקורית היתה גדולה כפליים מזו הנוכחית סביב האפסיס היו 12 עמודים כמספר השליחים של ישו ,מן הכנסיה נכנסו לאולם האנסטזיס באמצעיתו עמד הקבר בתוך גן.

תחילה פתוח ומאוחר יותר נבנתה סביבו היכלית .או אדיקולה .הכנסיה נשרפה עי הפרסים בשנת 628 שופצה ....לאחר מכן נכבשה שוב ע"י המוסלמים אך עומר אל חאטב הקפיד לכבד את בני עם הספר והתפלל ליד הכנסיה שם הוקם מסגד עומר .

אך החליפה אל חאכם אללה הורה לשרוף אותה .

רעידת אדמה שהחריבה את ישראל באותה תקופה מוטטה גם את הכנסיה

ובהיתר מיוחד שניתן עי המוסלמים משפץ אותה מונומכוס .


אחרי כיבוש ירושלים בידי המוסלמים בראשות צלאח א-דין בשנת 1187, ניתנה כנסיית הקבר לשמירה בידי שתי משפחות של מוסלמים, נוסייבּה וג'וּדה ובידיהם נמצא המפתח לכנסייה, עד היום. הסולם .

הסולם היה שייך לארמנים שביקשו להקל על הגישה שלהם לסלי האוכל וכדי לצאת למרפסת .אולם מצב הסטטוס קוו הכריז כי כל החלונות והמרפסות וכן הסולם שיכים לכולם לכן הם לא יוכלו להשתמש בו יותר אולם להוריד אותו הם לא היו מוכנים .

שער הכנסיה ממש דומה לשער הרחמים ,ולא סתם כנסיות הכניסה שלהן נראית אחרת .

בכניסה לכנסיה בצד ימין קפלת אדם .בתוך הקפלה נוכל לראות את בסיס הגולגותא כאן נזל דמו של ישו .ולכן היא נקראת קפלת אדם .בכניסה לכנסיה אבן המשיחה המאמין מאמין בדיפוזיה של קדושה

ומעליה מנורות לכל עדה ,ארמנים הקופטים ,הקתולים האורתודוקסים ,היוונים אורתודוכסים ,ומנורה אחת עם ביצה סמל למוות ותחיה דומם היוצא ממנו חי .האבן עצמה מוגנת ע"י שיש ,וכהר במאה ה 14 מספרים על קיומה של האבן .

ניתן לראות את הפסיפס המדהים מאחורי האבן המספר את סיפור האבן כיצד הנשים לוקחות את גופתו של ישו ועוטפות אותו בתכריכים יוחנן יט 40.

יש לזכור כי תהליך הקבורה ביהדות הוא ארוך ומכיל ניקוי וטהרה חיצוני ופנימי.הרוטונדה הוא הקבר עצמו ,מדהים לדעת שהמוסלמים בנו את כיפת הסלע בדיוק כמו היקף הכיפה של הרוטונדה .

העמודים סביב הרוטונדה שייכים לעדות השונות וממוספרים .

תוך הקבר או האדיקולה היה פעם חלק מסלע האם כיום בכניסה לקבר נעבור דרך קפלת המלאך במרכזה אבן סדוקה המשמשת עדות לרעידת האדמה שקרתה כשישו נצלב ,החדר הפנימי הוא חדר הקבורה ומעליו מנורות 13 של היונים 13 של הלטיניים ,13 של הארמנים ו 4 של הקופטים.הקתוליקון

הוא מרכז הכנסיה ומרכז העולם ,ממש כמו אבן השתיה שעל הר הבית . הקתוליקון נמצא באולם היווניםתחנה מס 11

תחנת המסמור לצלב

לוקאס כ"ג 33-34 


הקפלה היא פרנציסקנית ושופצה ע"י ברלוצי והיא מעוטרת בעשרות פסיפסים ביניהם כמה מהתקופה הצלבנית .
תחנה מס 12

הצליבה 

התחנה נמצאת ממש מעל הגולגותא ניתן לראות את סלע האם,התחנה היא יוונית אורתודוכסית ,וניתן להתכופף ולגעת בסלע האם .הקפלה

והמזבח מעוטרים בכסף רב  תרומת בית מדיצי פרדיננד הראשון 1588 משמאל סמל של בית מדיצי.


תחנה 13

הורדתו של ישו מהצלב 

דמותה של מרים 

התחנה שייכת לפרנציסקאנים 

סיבלה של מריה או stabat mater מצוין ע"י פסל של מרים הבוכיה שהובא מליסבון פורטוגל ב 1778נרד במדרגות למקום בו נמצא הצלב הפך לקפלה ,הקפלה של הלנה ,הירידה היא לעוד קומה אחת למטה ,זוהי קפלה קתולית ,שוב נחזור לכך שהמקום שימש כמחצבה בתקופת בית ראשון וכנראה גם שני. ושימשה כבור בית בתקופה הביזנטית והצלבנית.
3 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page