top of page
  • תמונת הסופר/תmichael skir

הורדוס

פניקי במוצאו הלני

בתרבותו

אדומי במקום הולדתו

יהודי בדתו

ירושלמי במקום מגוריו

רומאי באזרחותו.

הורדוס נולד בשנת 73 לפנה"ס

כל טיול בארץ ישראל מזכיר את הורדוס המלך .כל מדריך תיירים בישראל יזכיר את הורדוס לפחות פעם פעמיים שלוש ואף יותר .

מפני שהורדוס שינה את פני ישראל פני המדינה ואת פני העם .

משנת 37 לפנה"ס עד מותו בשנת 4 לפנה"ס עסק הורדוס באופן כמעט אובססיבי בבניית הארץ בביסוס מעמדו ,ובלחימה עיקשת ומתמדת באויביו מבית ואויביו מחוץ .

אומרים על הורדוס כי התגנב אל כסא המלוכה כשועל, נהג את שלטונו כאריה, ומת ככלב". אני מדריך תיירים בישראל מעל ל 15 שנים, בנוסף הדרכתי באיטליה, ומקומות נוספים ואיני מסכים עם קביעה זו .הורדוס לדעתי היה בנאי ולוחם ללא חת .


אביו של הורדוס, אנטיפטר האדומי, מונה ע"י יוליוס קיסר לאפוטרופוס של הורקנוס בנו, והורדוס כבר אז מונה למושל הגליל והראה שם אכזריות ועזות, יש התולים את האשמה בשנאה עזה בין הגליליים להורדוס ,על בסיס יהדותו של הורדוס .

הורדוס בנו של אנטיפטרוס ממוצא חשמונאי, אולם אימו קיפרוס היתה נסיכה נבטית ולא היתה יהודייה ,ומשום כך ,העם ובמיוחד הצדוקים בזו להורדוס בוז שהפך למלחמת חורמה בו ובמלכותו .הוא כדל באדום בערים מרשה ואשקלון וקיבל חינוך הלניסטי אמיתי ,וכן אזרחות רומית מה שהפך אותו לאיש העולם .ולבסס את שילטונו מול השליטים הרומיים .

דרכו של הורדוס בביסוס ממלכתו החלה בקשיים רבים ,בעוד הפרתים כבשו את יהודה והציבו בישראל את מתתיהו אנטיגונוס השני כנציגם ,הוא חומק לאזור המצדה יחד עם אמו קיפרוס ארוסתו מרים וחמותו אלכסנדרה ,משם הוא ממשיך לארץ הנבטים ....אולם מתתיהו אנויגונוס מקבל מידע על המצאות המצדה ושם עליה מצור ,הורדוס שולח את כוחותיו לשחרר את המצור ואת אימו ובכך גוזר את דינו של מתתיהו אנטיגונוס גדול אויביו ונציג הפרתים בישראל ,קשריו עם אנטוניוס עוזרים לו לבצע את מדיניותו האכזרית בישראל ולדכא כל מרד באופן שיטתי ואכזרי ביותר .

אשתו דוריס האדומית היתה סמל נוסף לחוסר יהדותו ,ולכן התחתן עם מרים היהודית אישה אותה אהב מאוד אך היא זלזלה בו ודחתה אותו, אחיה של מרים אריסטובולוס גם הוא היה מועמד להיות כהן גדול אך נרצח בסופו של דבר .

גם אשתו מרים נרצחה מחשד לבגידה בו ,הורדוס כדי להסביר ולתרץ את רצח אשתו בונה את האנטוניה למרקוס אנטוניוס מטיבו ובעל בריתו הרומאי .אין ספק שאנטוניוס פחד כי שלטונו של הורדוס מזיק לרומא, אולם בכל פעם קיבל מהורדוס שוחד כזה או אחר שניבנה באופן ברוטאלי עי היהודים עצמם שונאי נפשו של הורדוס.

לאחר רצח מרים הורדוס נישא למלתקי השומרונית.

לאחר מכן נשא עם מרים הביתוסית ביתו של. כהן.

בנית קיסריה היתה גם כדי לבתר את יהודה והגליל .


בנית מגדל דויד מצודת דויד מוקדשת גם לפצאל,מגדל דויד כיום היו למעשה אוסף של כ 3 מגדלים פצאל היפיקוס ומגדל מרים ,אלה שימשו כמגדלי שמירה ורק מאוחר יותר הפכו למצודת דויד .

הורדוס בנה את מצודת האנטוניה על יסודות המצודה החשמונאית -הבירה או -הבריס ששימשה את הרומאים ושינתה את הטופוגרפיה של ירושלים ....תיירים רבים יטיילו בקיסריה עירו של הורדוס ,(עליה נכתב מאמר נפרד )אולם המבנה החשוב ביותר שבנה הורדוס היה בית המקדש .אולי כדי לפצות על דמותו השנויה במחלוקת מול היהודים super Jew .

בשנת 23 יתחיל בפרויקט הבניה השאפתני ביותר בתקופתו והוא ההרודיון ,ארמון מבוצר המשקיף על ירושלים ואדר דורש תיכנון הנדסי ,כמעט בלתי אפשרי .בערך בשנת 20 לפנה"ס מתחיל הורדוס בבניית בית המקדש, שיסודותיו הם מקדש עזרא ונחמיה .

בשנת 22 לפנה"ס החל בהקמת נמל קיסריה (לפני כן פעל בה נמל זעיר וצנוע)

אל הנמל נוספו, תחת ניצוחו של הורדוס, רחובות מפוארים, מחסני ענק, רחבות שוק, בתי מרחץ מפנקים כמיטב המסורת הרומאית, מבנים ציבוריים שונים, מקדש גדול שהוקדש לאוגוסטינוס ומתחמים רחבי ידיים שבהם נערכו תחרויות ספורט.

בנייתה של קיסריה הייתה חלק ממחשבה ותכנון, רחבים יותר לבניית בית המקדש, דרך העיר קיסריה הועברו האבנים והעצים ששימשו לבניית המקדש ,משך תקופה ארוכה שימשה קיסריה עיר בירתה של ישראל .מאוחר יותר שימש מקום לביסוסה של הנצרות וגדולי סופרי והוגי דעות נוצריים כתבו בה את ספריהם (על קיסריה במאמר נפרד )

בכל פינה בארץ ישראל ניתן להבחין במפעל חייו של הורדוס והיא בניית ארץ ישראל .

אם כן מדוע אינו זכור כמלך טוב מיטיב ,אדריכל ובונה ? אולי משום שבעיני היהודים כלל לא היה יהודי ,ואולי משום אכזריותו ,שקנתה לה שם והפכה אותו למלך שנוא ע"י העם ,אולי בגלל שנאלץ לעסוק בפוליטיקה מתמשכת מול רומא ,ובכך רק העצים את תחושת האפסות של העם היהודי שנאלץ לשלם עוד ועוד מיסים למושל הרומי .ואולי וזו השערה שלי כמדריך ארץ ישראל ,העוסק בהיסטוריה ,אך גם חי בהיסטוריה ,לפעמים איננו אוהבים משהו ,ללא סיבה מיוחדת את הורדוס אהבו לשנוא בגלל כל הסיבות גם יחד .

הורדוס ניקבר ככל הנראה באחוזת קבר מפוארת שבהרודיון .

הורדוס שולח להרוג את ישו מתי 2 12 ,טענה שרק מחזקת את אכזריותו של הורדוס ,אולם מעלה שאלה נוספת ....כיצד תרץ או הסביר הורדוס ,את רצונו מול הנציב הרומי ,והקיסר ברומא. הרי יודעים אנו שהורדוס לא היה חופשי לעשות ככל העולה על רוחו .ובשל כך ברחה המשפחה למצריים ,על תקופתו של ישו במצרים כילד אין פירוט ,אך ישנו פירוט לאכזריותו של הורדוס שהורג תינוקות ,וביניהם את ישו שניצל רק בעקבות תושייה של אביו יוסף .

צפייה 10 תגובות

Comments


bottom of page