top of page
  • תמונת הסופר/תmichael skir

הר הזיתים


ירושלים עיר הזהב עיר ציון עיר דויד ,כל כך הרבה שמות ניתנו לעיר בה כל הדתות נפגשות ,ובה הרוח נמצאת בכל אבן ,במאמרים על ירושלים אני מביא את העיקר כאילו מדריך תיירים מלווה אתכם צעד אחר צעד בארץ הקודש.


הר הזיתים הוא הר קדוש לפי 3 הדתות ,אשר למרבה ההפתעה לא מוזכר רבות בתנ"ך 

הוא מוזכר בשמואל ב טו ל-לב  "במעלה הזיתים עלה ובוכה וראש לו חפוי...ויהיה דוד בא עד הראש אשר ישתחווה שם לאלוהים" 

ולאחר מכן הוא מוזכר במלכים ב כ"ג י"ג

"וְאֶת הַבָּמוֹת אֲשֶׁר עַל פְּנֵי יְרוּשָׁלִַם אֲשֶׁר מִימִין לְהַר הַמַּשְׁחִית אֲשֶׁר בָּנָה שְׁלֹמֹה מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל לְעַשְׁתֹּרֶת שִׁקֻּץ צִידֹנִים וְלִכְמוֹשׁ שִׁקֻּץ מוֹאָב וּלְמִלְכֹּם תּוֹעֲבַת בְּנֵי עַמּוֹן טִמֵּא הַמֶּלֶךְ." הר המשחית הוא כנראה שיבוש של הר המשחה .


הדת היהודית קידשה אותו כבר במקרא וציינה אותו כמקום תחיית המתים .לכן כל כך הרבה יהודים רוצים להיטמן כאן בהר הזייתים,כאן תתרחש תחיית המתים וכל מי שיזכה בה יזכה בחיי נצח.

בית הקברות הענק הוא עתיק וטמונים בו אנשים מפורסמים .מערות קבורה כבר מבית ראשון ושני נמצאו כאן ( רובן בכפר סילואן ממערבית לעיר דויד ) ובמאה ה18 עסקו בביזת קברים ושוד מבקרים על ההר ,הקהילה הספרדית שניהלה את נושא הקבורה גבתה כסף רב עבור הקבורה ,והדבר יצר חיכוך רב בין הקהילה הספרדית והאשכנזית .

לפי הערכה גסה ישנם כ 70000 קברים ,רבי עובדיה מברטנורא ,הרמב"ן ,רבי יהודה חסיד 


במאות תרפ"ט נכרה על הר הזיתים קבר אחים ,חללי מלחמת יום הכיפורים ....2 אנדרטאות הקבורה למרגלות ההר הם קבר אבשלום וקבר בני זכריה.

את הקברים הגדולים נוכל לראות בדרכנו לכותל ..או אם נרד במורד הר הזיתים 


קבר זכריה הוא כנראה מבנה אטום החצוב בתוך הסלע ,ומשמש אולי כ"נפש "לקבר בני חזיר ( כמה מערות קבורה של משפחת כהנים מבית חזיר  מתקופת החשמונאים )המצויות ממש מעל לקבר זכריה  הנמצא ממש סמוך ,המסורת מציינת את זכריה בן יהוידע הכהן אך למעשה התקופה היא הלניסטית רומית .

מעל הקבר מצויה כתובת "זה הקבר והנפש שלאלעזר חניה יועזר יהודה שמעון יוחנן בני יוסף בן עובד יוסף ואלעזר בני חניה כהנים מבני חזיר."

 משפחת חזיר היתה כנראה משפחה אמידה ,שיכלה היתה לממן קבר בנחל קדרון מול הר הבית ,בדברי הימים א כ"ד ט"ו ,בני חזיר  חתמו על אמנת נחמיה .

באמנת נחמיה העם התוודה והשתחווה ל-ה' הללווים התפללו וזעקו  אל ה'. נוסף על כך, וניגוד לבריתות אחרות, העם חתם על אמנה זו.


יד  אבשלום נקראת כך לפי ואבשלֹם לקח, ויצב לו בחייו את מצבת אשר בעמק המלך.  שמואל ב י"ח למרות השם המקשר אותנו לבנו של המלך דויד ,המצבה היא מהתקופה הרומית המצבה חצובה בתוך הסלע .

בשנת אלפיים הארכיאולוג זו גיאס גילה כתובת יוונית מטושטשת מעל פתח המערה "זהו קברו של זכריה, מרטיר, כהן דת אדוק, אביו של יוחנן",זכריה היה אביו של יוחנן המטביל ,אולם לא היה מרטיר .


בתקופת בית שני שימש הר הזיתים לממכר שמן זית ...קורבנות ....הרבה מן היהודים שעלו הר הבית השתכנו באזור ועלו לראות את מעשה עבודת הכוהנים ממעלה ההר .

הר הזיתים שימש לטקס הפרה האדומה ,אשר שימש לטיהור מטומאת המת,לפי דיני טומאה צריך  להוציא את הפרה האדומה אל מחוץ למחנה, לשחוט אותה ולהזות את דמה אל נוכח פני אוהל מועד או בית המקדש . לאחר מכן הכהן  המזה את הדם שורף את הפרה ומשליך לתוך הבעירה עץ ארז אזוב ותולעת השני, אחרי סיום טקס השרפה אוסף איש טהור את אפר הפרה ומניח מחוץ למחנה במקום טהור. בשלהי התקופה הרומאית וההלניסטית ,כשהיה איסור עליה להר הבית ,היו יהודים מתקבצים על הר הזיתים .


לפי ספר זכריה  י"ד ד-ו מלחמת אחרית הימים תתקיים על הר הזיתים ,ה יקבץ את כל הגויים ואויבי ישראל למלחמה עם עם ישראל יבקיע עמק או סדק עמוק צפוני דרומי וילחם את מלחמת עם ישראל .

בנצרות

זכריה ט .

ישו יורד  על חמור לבן ,במורד ההר בהגיעו לירושלים הוא יום ראשון של הדקלים . 

בית עניה היא אלעזריה ,הנמצאת על שלוחת הר הזיתים ממזרח ,בה החיה ישו את לזרוס ,יוחנן יא 

על פי לוקאס בבית עניה  יהיה גם מקום תחייתו  ועלייתו של ישו לשמים .

בשיאו של הר הזיתים בבית קילל ישו את התאנה חסרת הפרי. ישו ביקש מתלמידיו להביא לו את העיר מבית פגי.

בית פגי מלשון פיגו או פיקוס תאנה ,כנראה בית ליצור שיכר מן התאנים .


על פי המסורת הנוצרית ישו בוכה כל ירושלים על  הר הזיתים במקום בו עומדת כנסיית דומינוס פלביט,ובמורד ההר כנסיית גת שמנים המקום בו מתפלל ישו וזועק לאלוהים על גורלו .


האסלם מאמין כי באחרית הימים יעבור גשר דק כחוט השערה בין הר הזיתים והר הבית הוא הר המוריה צדיקים ורשעים יעברו על הגשר הרשעים יפלו לתהום ואילו הצדיקים יעברו אותו בשלום.


0 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page