top of page
  • תמונת הסופר/תmichael skir

מגדל

טיול בארץ ישראל ובגליל בפרט מביא אותנו אל מגדל או מגדל-טריכיי עיר המלחת הדגים.

עיר שבעקבות הגילויים הארכיאולוגיים בשנים האחרונות הפכה למרכז עליה לרגל לנוצרים ויהודים כאחד

מסדר הלגיונרים של ישו, שבבעלותם הקרקע ותכננו את אתר הנופש, חשפו שרידי בית כנסת מהמאה הראשונה והחלו בחפירות רשמיות לצורך בניית האתר והמרכז ואז ב 2009 התגלתה , האבן המרכזית וחשובה, החופרים עלו קיר של אבני בזלת מהוקצעות ובדלת בית הכנסת אפשר לראות את הבריח של החדר .כשמגלים שזה בית כנסת סולנה שהוא נציג הוותיקן בישראל ,ונציג הוותיקן לענייני מגדלה ,מבין שהוא לא יוכל לבנות שםמגדלה וסיפור מגדלה ומרים המגדלית הוא סיפור שאני כמורה דרך ישראלי חייב לספר אותו .

הוא מגולל בתוכו יהדות תחילתה של נצרות את סיפורו של ישו או יהושוע בן יוסף החיי סביב הכינרת .בקעת גינוסר מאוד פוריה או בשמה השני בקעת מגדן, ולכן בשנת 67 התישבו פה כל המורדים

שינהיגו את המרד כנגד החשמונאים, יוסף בן מתיתיהו נשלח עי הכוהנים (יוסף בן מתיתיהו מספר כיצד הייתה בנויה מגדל הוא ירושלמי ממשפחת כוהנים וכנראה יש אפשרות שאחד הבתים כאן הוא ביתו), למרוד הרומאים והוא מתיישב העיר והאזור שימשו כערי מצב רומיות, יש לזכור ששאר הערים כמו יודפת וגמלא היו בידי הסיקריים הקיצוניים בשליטת מנחם הגלילי לא כן מגדל שאולי שימשה כבירת המחוז, הקהילה מנתה כ 150 עד 200 איש

מי שממש התנגד ליוסף בן מתיתיהו היה יוחנן מגוש חלב ממוקדי הגליל ,ומנחם מגמלא שהיה ראש הסיקריים שם בגולן


ניתן לראות אבנים מסותתות ועמודים קצרים שהוזזו ממקומם והושמו לחסימת העיר מפני הרומאים ,אלה היו במקורן אבנים לשימוש בית המדרש ובית הכנסת.

טיטוס בנו של אספסיאנוס מגיע עם חייליו עולה למעלה לארבל ורואה כיצד הם מתווכחים זה עם זה כועסים על יוסף בן מתיתיהו על שהחזיר לאגריפס השני ולברניקי את הכסף שהם שדדו.....אולי סיפור דמיוני אולי אמיתי מן הידוע הוא שיוספיוס פלאביוס היה מן האנשים שהאמין בכניעות למול הרומאים מה שליבה את היצרים מולו

לא רואים פה סימני הרס וסימניי חצים וסימני חורבן ,טיטוס התייחס לעיירה זו שונה, ואולי בחרדת קודש (אולי בגלל רובע הכוהנים או הרובע העשיר)הוא איגף את הנצורים ושחט אותם בים, אפשר לנחש ולדמיין את צבע המים והסירחון בכל אזור הכינרת ...

מולנו ממש בכניסה נמצא בית הכנסת ובתוכו נימצא ארון הקודש, מסביב עמודים שהיו פזורים כאבנים 150 במגדל התגוררו איש נשים וגברים ביחד.בית כנסת ניבנה בעת שבית מקדש היה קיים ,היא בונה אותו להתכנסות התפילה עדיין לא היתה קיימת וזהו אחד מבתי הכנסת העתיקים בגליל.

בית הכנסת מן היפים בגליל ויותר מכך מן השמורים, בקדמת בית הכנסת חדר ששימש כתלמוד תורה חדר לימוד,התלמוד עדיין לא היה קיים אך חוקי התורה כן,ניתן לראות את האבן הרקוע משני צידיה כדי להניח את עמודי יכין ובועז הם המוטות הגוללים את קלף התורה.

ניתן לראות את המושבים מסביב ביציאה הדרומית (ימין)ישנו חדר בו שמרו את הקלפים, אך גם בחדר זה ניתן לראות אזור שמירת הקלפים, האולם הראשי ובתוכו האבן המדוברת של מגדל עליה נרחיב בסיכום אחר.

האבן היא לא מקורית אך היא מרכזית בעולם הארכיאולוגיה והיודאיקה היהודית.

המושבים מסביב והטיח המזכיר טיח מערים רומאיות מגלים בית כנסת עשיר ומושקע שהיה כנראה מקורה ע"י מוטות עץ.

מוזאיקה מכסה את הצד הדרומי של בית הכנסת ושוב אפשר לראות את הרוזטות בעלות 7 עלים הופיעה גם על האבן ואין לה הסבר.

ההתכנסות היתה בימי שני חמישי ושבת -ימי השוקהכניסה לבית הכנסת ,כנראה לא ממערב אלא מדרום .היו קוראים בתורה ואלה היו ימי השוק היו מבקרים את השוק וכדי לנוח הלכו לקרוא בתנך .כל בתי הכנסת בגליל הם מבזלת רק כאן במגדל הם מטויחים .

הסיבה היא שהאבן שנמצאה היא פריט יודאיקה של אומן או תושב המקום שהיה וביקר בבית המקד ולכן היא תאור מדויק אותנטי ומדויק של מה שראה האומן או תושב המקום בבית המקדש, או שראה באחת מעליותיו לרגל לירושלים.

ביציאה מבית הכנסת שורה של בריכות קטנות ששימשו לניקיון הדגים או להמלחתם, מה שמסביר את היותה של מגדל עיר שוק ונמל ,הנמל המשיך עד כ300 מ מנקודה .

הרבה פרטים נתגלו בנמל כמו כרסים של חכות, ואבנים ששימשו לעגינת הסירות.ברובע הכוהנים אנחנו רואים מקוואות מקוואות פרטיות סימן לעושר3 מקוואות גדולות ושמורות אך גם מערכת ביוב.

הורדוס אנטיפס בונה את טבריה לכבוד טיבריוס אז הופכת טבריה לעיר בירה בשנת 20 .(עיר מאוד מתוירת)במגדל נמצא מטבע מהמאה מטבע לשנת 9 של טבריה כלומר מתקופתו של ישו.טיטוס בנו של אספסיאנוס מגיע עם חייליו עולה למעלה לארבל ורואה כיצד הם מתווכחים זה עם זה הם כועסים על יוסף בן מתיתיהו על שהחזיר לאגריפס השני ולברניקי את הכסף שהם שדדו.

לא רואים פה סימני הרס וסימניי חצים וסימני חורבן ,טיטוס התייחס לעיירה זו שונה, ואולי בחרדת קודש (אולי בגלל רובע הכוהנים או הרובע העשיר)הוא איגף את הנצורים ושחט אותם בים, אפשר לנחש ולדמיין את צבע המים והסירחון בכל אזור הכינרת ...DUC IN ALTUM

אחת הכנסיות היפות כיום באזור הגליל ובישראל בכלל,

בקומה התחתונה של הכנסייה ישנה קפלה שבסיסה הן אבניה המקוריים של נמל מגדל בו הלך ישו וריפא את העוברי ם ושווים

השם DUC IN ALTUM מגיעה מ מלוקס 5:4 שבו ישוע מורה לפטרוס "ללכת למעמקים" או "לצאת למים עמוקים".

הכנסייה מוקדשת לנשות התנ"ך ובכניסה עמודים המייצגים נשים חשובות ומובילות בתנ"ך דוק בכנסייה משש קפלות, כנסייה רחבה כשמזבח הוא למעשה סירה רחבה מעץ, ארבע קפלות פסיפס לרוחב קטנות יותר, ואטריום המוקדש לנשים.

מרים מגדלה – חסידה של ישוע ונוכחת בצליבתו (לוקס ח' 2) סוזנה וג'ואנה,– מחסידותיו של ישו (לוקס ח' 3) מרים ואחותה מרתה – חסידותיו של ישו (לוקס י' 38) שלומית, אימם של יעקב ויוחנן – תומכת של ישוע ואשתו של זבדיה (מתי כ' 20) חמותו של שמעון פטרוס – נרפאה על ידי ישוע, אז תמכה של ישוע (מתי 8:15) מרים, אשתו של קלופס – חסידו של ישוע ונוכח בצליבתו (יוחנן י"ט 25) נשים רבות אחרות – הנשים הרבות שהלכו אחרי ישוע ותמכו בו (מרקוס ט"ו 41) עמוד ריק – לנשים בכל הזמנים שאוהבות את אלוהים וחיות באמונה.
קפלת המפגש במפלס התחתון של דוק באלטום

היא חלק מהאוצר הארכיאולוגי של מגדלא: הרצפה היא של מקום השוק המקורי של נמל מגדלה במאה הראשונה.

שוק נמל הוא מקום עמוס דייגים בכנרת, שרבים מהם מכירים אנו מכירים בשמם, שרצו למכור את הדגים שלהם או לייצא לרומא (שתועד על ידי פלביוס יוספוס) היו באים לנמל מגדלה. מקום שכנראה אינו מוכר לתלמידי הדייגים של ישוע.

הקלות של ישו לשבת בסירות עם תלמידיו ולהתערב עם קהל גדול עוזרת לנו לדמיין אנשים רבים נתקלים בו בשוק הזה בדיוק כמו לפני 2000 שנה.

ריפוי האישה הנגעה בבגדו של ישוע ותחיית בתו של יאיר

21 יֵשׁוּעַ חָזַר בַּסִּירָה אֶל הַצַּד הַשֵּׁנִי וְהָמוֹן רַב נֶאֱסַף אֵלָיו בִּהְיוֹתוֹ עַל שְׂפַת הַיָּם. 22 בָּא אֶחָד מֵרָאשֵׁי בֵּית הַכְּנֶסֶת, יָאִיר שְׁמוֹ, וּכְשֶׁרָאָה אֶת יֵשׁוּעַ נָפַל לְרַגְלָיו. 23 הִתְחַנֵּן אֵלָיו מְאֹד וְאָמַר: "בִּתִּי נוֹטָה לָמוּת. אָנָּא, בּוֹא וּסְמֹךְ יָדֶיךָ עָלֶיהָ כְּדֵי שֶׁהִיא תִּתְרַפֵּא וְתִחְיֶה." 24 יֵשׁוּעַ הָלַךְ אִתּוֹ, וְאַחֲרָיו הוֹלְכִים הָמוֹן רַב וְדוֹחֲקִים אוֹתוֹ. 25 וְאִשָּׁה זָבַת דָּם זֶה שְׁתֵּים-עֶשְׂרֵה שָׁנָה --(ויקרא טו' כה') 26 שֶׁסָּבְלָה רַבּוֹת בִּידֵי רוֹפְאִים רַבִּים וְהוֹצִיאָה אֶת כָּל רְכוּשָׁהּ, וְלֹא הוּטַב לָהּ אֶלָּא שֶׁעוֹד הוּרַע לָהּ -- 27 כְּשָׁמְעָהּ עַל-אוֹדוֹת יֵשׁוּעַ, בָּאָה מֵאָחוֹר בְּתוֹךְ הֶהָמוֹן וְנָגְעָה בְּבִגְדוֹ, 28 כִּי אָמְרָה "אִם אֶגַּע אֲפִלּוּ בִּבְגָדָיו אֶתְרַפֵּא." 29 בּוֹ בָּרֶגַע הִתְיַבֵּשׁ מְקוֹר דָּמָהּ וְהִיא חָשָׁה בְּגוּפָהּ שֶׁנִּרְפְּאָה מִן הַמַּחֲלָה. 30 מִיָּד הִבְחִין יֵשׁוּעַ בְּתוֹכוֹ הוּא שֶׁיָּצְאָה מִמֶּנּוּ גְּבוּרָה. פָּנָה אֶל הֶהָמוֹן וְאָמַר: "מִי נָגַע בִּבְגָדַי?" 31 אָמְרוּ לוֹ תַּלְמִידָיו: "אַתָּה רוֹאֶה אֶת הֶהָמוֹן דּוֹחֵק אוֹתְךָ וְאַתָּה שׁוֹאֵל 'מִי נָגַע בִּי'?" 32 הוּא הִבִּיט סְבִיבוֹ לִרְאוֹת מִי עָשָׂה זֹאת. 33 פָּחֲדָה הָאִשָּׁה וְרָעֲדָה, כִּי יָדְעָה מַה שֶּׁקָּרָה לָהּ. הִיא נִגְּשָׁה וְנָפְלָה לְפָנָיו וְאָמְרָה לוֹ אֶת כָּל הָאֱמֶת. 34 אָמַר לָהּ: "בִּתִּי, אֱמוּנָתֵךְ הוֹשִׁיעָה אוֹתָךְ.(שמואל א', א' יז') לְכִי לְשָׁלוֹם וְהֵרָפְאִי מִמַּחֲלָתֵךְ." 35 עוֹדֶנּוּ מְדַבֵּר וְהִנֵּה בָּאוּ אֲנָשִׁים


2 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page