top of page
  • תמונת הסופר/תmichael skir

עיר ציון


ירושלים עיר הזהב עיר ציון עיר דויד ,כל כך הרבה שמות ניתנו לעיר בה כל הדתות נפגשות ,ובה הרוח נמצאת בכל אבן ,במאמרים על ירושלים אני מביא את העיקר כאילו מדריך תיירים מלווה אתכם צעד אחר צעד בארץ הקודש .

ניתן לאמר שיחד עם עוד כמה אתרים בישראל כמו יפו או כפר נחום הקהילה הנוצרית הקדומה הראשונית

ממש עם הכנסכם למתחם הקבר יקבלו את פניכם אורתודוכסים יהודים.....אלה הם נאמני המתחם ,אשר מנסים בכל צורה להשליט כוח במקום ,אין לייחס לכך חשיבות גדולה מדי... ואין להשמע להוראותיהם.

בירושלים - ממש בשולי העיר איליה קאפיטולינה (העיר האלילית שהוקמה על ידי אדריאנוס קיסר) - קיימה באזור הר-ציון חיי קהילה סדירים ללא הפרעות מצד השלטון הרומי. כל החפירות הארכיאולוגיות במתחם היו מוגבלות בשטחן ובהיקפן, ולכן קשה לשחזר את תולדות האתר על פי הארכאולוגיה.


קבר דויד

החוקרים חלוקים בדעותיהם האם המבנה כיום הוא במקורו מן התקופה הרומית המאוחרת (מאה 2 לספירה(, הביזנטית (מאות 2-7 לספירה(, הצלבנית מאות 12-13 )או מן התקופה הממלוכית או העות'מאנית (מאות 12-15 .)זיהוי המקום כבית כנסת או כנסייה יהודית-נוצרית מצביע בעיקר על הכוח הרב של המסורת הדתית לעצב נרטיב של מקום קדוש,

מלכים א', פרק ב', פסוק י': "וַיִּשְׁכַּ֥ב דָּוִ֖ד עִם־אֲבֹתָ֑יו וַיִּקָּבֵ֖ר בְּעִ֥יר דָּוִֽד". רוב המלכים נקברו ילד עם אבותיהם,

במחקר החדש הועלתה האפשרות שלפחות המלכים האחרונים בשושלת בית דויד שידוע כי לא נקברו בעיר דוד, אכן נקברו בהר ציון. עפ"י דעה אחרת, אין לפסול את האפשרות כי אפילו אחדים ממלכי בית דוד שהיו קבורים בעיר דוד, הועברו מאוחר יותר לקבורה מחודשת בהר ציון.

קל לראות שאין מערה בסלע משכב ראש ומאספה אין מאפיינים של קבר מתקופת בית ראשון .

על הקבר יש עיטור עגול זהו עיתור גותי צלבני ,יעקוב פינקרפלד ניקרא לשפץ את הקבר שפוצצו הירדנים ב1948 ומיכוון שהוא ארכיאולוג הוא מבצע גם חפירה ,בחפירה הוא מספר שהגיע לפסיפס רומי ,והגומחא מאחורי קבר דויד היא בית כנסת הפונה להר הבית,מה שלא בדיוק נכון ...אך מהנדס איטלקי בשם ארמטה פיארוטי מספר שמצא מערה בבית הקברות האורתודוקסי המגיע עד קבר דויד אך גם ג’יימס ברקלי מספר על הימצאות מערה או חדר קרקעי וגם לפי מכ"ם חודר קרקע נמצא כי יש משהו !!! מתחת לקבר דויד הנוכחי .

עמית ראם מספר על חפירה מתחת לחלון ...הוא מוצא מטבעות משנת 1948 זהו בור החפירה של יעקוב פינקרפלד .

זכרו בבואכם לקבר דויד ,הרבה מסתורין מתחת לקבר.
מלכים א', פרק ב', פסוק י': "וַיִּשְׁכַּ֥ב דָּוִ֖ד עִם־אֲבֹתָ֑יו וַיִּקָּבֵ֖ר בְּעִ֥יר דָּוִֽד". רוב המלכים נקברו ילד עם אבותיהם,


חדר הסעודה האחרונה

ירושלים עיר הזהב עיר ציון עיר דויד ,כל כך הרבה שמות ניתנו לעיר בה כל הדתות נפגשות ,ובה הרוח נמצאת בכל אבן ,במאמרים על ירושלים אני מביא את העיקר כאילו מדריך תיירים מלווה אתכם צעד אחר צעד בארץ הקודש .

ממש כשתיכנסו למתחם האגיה ציון או דורמיציון המשיכו ישר ובצד שמאל יקבל אתכם שלט .לחדר הסעודה האחרונה.עלו במדרגות עברו מזדרון ,ואתם נמצאים בתוך חדר הסעודה האחרונה .תחושה מוזרה וקדושה ,אין דמיון בין הציור ההוא של לאונרדו דה וינצי .

החדר שאתם נמצאים בו עבר כל כך הרבה תהפוכות שקשה לעקוב ...אך בואו נסדר השכבות ,ונבין .כדי להתחיל במסע בזמן עלינו להבין כי בשנת 390 נבנתה כאן כנסיית האגיה ציון או ציון הקדושה,אחת הכנסיות החשובות בירושלים ,זו נהרסה בשנת 996 ובמקומה הצלבנים בנו את כנסיית "גבירתנו של הר ציון "גם זו חרבה מלבד שתי קאפלות שנותרו

זו של הדורמיציון מקום פטירתה של מריה ...וקפלה נוספת היא זו שאנו נמצאים בה הסנקולום זהו בניין המלך דויד .

מאוחר יותר, מסבים המוסלמים את כל הקומפלקס הזה למסגד.

אם כך הוא צלבני ,ניתן לראות את העמודים והבניה הגותית שנותרה מאותן קפלות צלבניות .

כעבור 40 יום לפי האמונה הנוצרית תרד רוח הקודש על מאמיני ישו. בחדר .

מכאן מאוחר בלילה כמנהג היהודים ימשיך ישו לגת שמנים .


13 הוּא שָׁלַח שְׁנַיִם מִתַּלְמִידָיו בְּאָמְרוֹ לָהֶם: “לְכוּ הָעִירָה וְיִפְגֹּשׁ אֶתְכֶם אִישׁ נוֹשֵׂא כַּד מַיִם. לְכוּ אַחֲרָיו, 14 וּבַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִכָּנֵס אֵלָיו אִמְרוּ לְבַעַל הַבַּיִת, ‘כֹּה אָמַר רַבֵּנוּ: אֵיפֹה חַדְרִי אֲשֶׁר אֹכַל בּוֹ אֶת הַפֶּסַח עִם תַּלְמִידַי?’ 15 אוֹתוֹ אִישׁ יַרְאֶה לָכֶם עֲלִיָּה גְּדוֹלָה מֻצַּעַת וּמְסֻדֶּרֶת; שָׁם תָּכִינוּ לָנוּ.”

16 יָצְאוּ תַּלְמִידָיו וּבָאוּ הָעִירָה. הֵם מָצְאוּ הַכֹּל כְּפִי שֶׁאָמַר לָהֶם וְהֵכִינוּ אֶת הַפֶּסַח.

מרקוס פרק יד.


צפייה 10 תגובות

Comments


bottom of page