top of page
  • תמונת הסופר/תmichael skir

עיר דויד


המאמרים שאני מביא כאן באתר הם מקצועיים ,ונותנים לתייר בארץ ישראל יכולת להכיר את האתרים באופן מעמיק ומסודר צעד אחר צעד כאילו הלכתם עם מדריך ארץ ישראל תיירים פרטי או אישי ,המאמר הבא מספר את סיפורה של עיר דויד,היא העיר הראשונה אותה כבש דויד והפך אותה לבירת ישראל ואולי בשל כך הפך למלך כה אהוב וכה חשוב .


בכניסה לעיר דויד ישנן קופות ובית קפה .אל תשכחו לאמר לקופאיות עד היכן תרצו את הכרטיס שלכם .ישנם כמה סוגי כרטיסים .המסתיימים במקומות שונים .ישנו כרטיס הנותן לכם אפשרות לעלות את מעלות דויד המוביל עד קשת רובינסון והגן הארכיאולוגי דוידסון .


בתנ"ך ירושלים מופיעה לראשונה כעיר שלם עירו של מלכי צדק (בראשית 14),היא מופיעה גם בכתבי המארות (מאה 18 לפנה"ס) ובמכתבי אל עמרנא ( מאה 14 לפנה"ס)יהושוע מביס את אדוני -צדק מלך ירושלים אך עדיין עד בואו של דויד המלך העיר נשארה כנענית.ירושלים הופכת לעיר בירה בשל כמה סיבות ראשית מעיין המים הגיחון המספק מים לעיר כולה ,עקדת יצחק או ראשיתה של ההבטחה האלוהית של אלוהים לאברהם ,(דברי הימים 2 3 1),בנו של דויד המלך שלמה המלך הופך את ירושלים למשכנו של בית המקדש ,ולאחר מותו מתפלגת האומה ל 2 ממלכות ,ממלכת ישראל וממלכת יהודה .


בסוף המאה ה 8 לפנה"ס כובשים האשורים את ישראל ,ותושבים רבים נסחם ובורחים אל יהודה ומתיישבים בגבעה המערבית בירושלים וירושלים הופכת לעיר גדולה עוד יותר. העיר מתרחבת לעבר הגבעה המערבית, וכוללת בתוכה את הר ציון, הרובע היהודי והרובע הארמני, ונוספו אליה שכונות באזור שמחוץ לחומה הצפונית. בסוף ימי הבית הראשון השתרעה ירושלים על שטח בן 700 דונם בערך, עיר גדולה מאוד במושגי אותם ימים: "הָעִיר רַבָּתִי עָם" (איכה, א, א).


בשנת 586 כובשים הבבלים את ירושלים והורסים את העיר ( מלכים 2 25 8-9).תושבי יהודה נשלחים לגלות בבל רבים לא יחזרו ,ואלה שיחזרו ישקמו את העיר בשיבת עזרה ונחמיה ( 444 לפנה"ס).


נרד במדרגות למבנה רחב ,חפור כולו ניתן להבחין באבנים הגדולות המסותתות אולי נזכר בציטטות מתוך שמואל 2 5 ,11.

לפי ההשערה של החופרת איילת מזר מבנה זה הוא ארמונו של המלך דויד.

בארמון נמצאו בולות ( טביעות טין ) של שניים משרי המלך צדקיהו (ירמיהו לח א-ד)
נצא מהמבנה נרד במדרגות ונגיע לתצפית נוכל לראות את הכפר סילוואן וקברי המלכים שכונת סילוואן שימשה עיר נקרופוליס ,אזור קבורה של ירושלים ממי בית ראשון ושני .סילוואן נחשב היום חלק מהאזור הפלסטיני של מזרח ירושלים .בכפר כ 50 מערות קבורה ביניהם קבר בת פרעה ואנשים חשובים מחצר המלך בתקופת בית ראשון .נחזור בחזרה לעיר נביט מעל ומולנו נמצאת חומה הדעות חלוקות לגבי חומה זו לפי דעות מסוימות זוהי חומת זכריה ונחמיה שנבנתה כדי להגן על העיר ( נחמיה ג לג-לה) לפי דעות אחרות זוהי מצודת ציון היבוסית שנכבשה ע"י דויד ,וממש מולכם הוא מרכז העיר או כפי שהוא נקרא בעיר דויד

G center.

בצד שמאל מבנה עם עמודים הנקר בית אחיאל משום שברי החרס עם השם אחיאל שנמצאו במבנה,הבית נחשב לבית עשירים ואם נשים לב בצד ימין של המבנה אבן ששימשה אסלה. הממצאים הארכיאולוגיים נמצא כי יושבי הבית אכלו מאכלים שיובאו ממרחק רב .

ירושלים נכבשה ע"י הבבלים בשנת 586 לפנה"ס סימני ההרס והחורבן נראים היטב בחדר השרוף (מלכים ב כה ח-ט),נמצאו בו של שרידי חצים שרופים ורהיטי עץ שרופים, נמצאו בחדר השרוף .בתחתית המבנים ניתן מבנה מעט מוסתר זהו בית הבולות ,או מרכז הדואר המקומי מרכז שלטוני, נמצאו בו מסמכים ותעודות בולות (שהן טין קשיח ועליו כתובת )האש כילתה את חדר הבולות אך שימרה את הבולות עצמן נמצאו כ 51 בולות בחפירות בין השנים 1985-1978

יגאך שילה שחפר כאן בבית הבולות ומצא בולות עם השם גמריהו בן שפן ועזריהו בן חילקיהו ,שהיו סופרי המלך .יש הטוענים שלהם חלק בכתיבת התנ"ך עצמו .

בולות נוספות נמצאו של ברכיהו בן נריהו וברוך בן נריה .סופרו של ירמיהו הנביא .


נתחיל בירידה לעבר התעלה הכנענית לכיוון מזרח ,שמואל ב ה ו-ח)

מעיין הגיחון היה מקור המים של תושבי ירושלים הקדומה הכנענית וגם זו של בית ראשון ,אנו יורדים במורד התעלה הכנענית לכיוון המעיין .כך ירדו גם תושבי העיר הכנענים והיהודאים במשך מאות שנים להביא מים .נרד עד שנגיע לצמת בה נוכל להמשיך למעיין הגיחון דרך נקבת חזקיהו הרטובה או נוכל לפנות שמאלה לתעלה הכנענית.הגענו אל אבני ענק. אלו יסודותיו של מגדל המעיין, שהקיף את מעיין הגיחון. אבני המגדל שוקלות טונות אחדות וזו הפעם הראשונה שנתגלו בירושלים אבני בנייה בגודל כזה מהתקופות הקודמות לימי הורדוס. רוחב הקיר המזרחי של המגדל הוא כשבעה מטרים ושטחו של המגדל הוא כ-230 מ''ר. ממדי המגדל, כמו היכולת הטכנולוגית הגבוהה שנדרשה ליצירת מפעל המים, מעידים על ההתפתחות הגדולה של העיר הכנענית בתחומי ההנדסה והבנייה.


נקבת חזקיהו (דברי הימים ב לב ד )

חזקיהו המלך שחשש מאוד מהאשורים והיתה לו סיבה טובה לדאוג ,החליט לבצר את העיר ולבנות תעלה שתטה את המי הגיחון לתוך העיר ,החציבה נעשתה לאורך של 533 מטר בהפרש גובה של 30 ס"מ גובה .מה שמדהים הוא מידת הדיוק של החפירה וכך שהחופרים החלו בחציבה משני צידי ההר .במכושים ופטישים בלבד. המבצע ההנדסי בהחלט ראוי לציון .


התעלה הכנענית היא התעלה שהובילה את מי הגיחון בימי ירושלים הקדומה ....מעליה הותקן מגדל שמירה אדיר ממדים שנראה יותר כמו ארמון ושמר על המים מכל משמר ,את המגדל נראה ברדתנו לעבר המעיין תעלה זו הוחלפה ע"י נקבת חזקיהו

בסופה של התעלה הכנענית ושל נקבת חזקיהו נגיע לבריכת השילוח.


בריכת השילוח

היא הבריכה אותה חצב חזקיהו .

(מלכים ב כ,כ )

בריכת השילוח היא בריכה שחצב חזקיהו כדי לאגור את מי הגיחון שמעתה זרמו דרך הניקבה ,הורדוס אומנם הגדיל ושיפץ את הבריכה והיא נזכרת במקורות המקראיים, כבריכה ממנה הטהרו מטומאת המת ,הבריכה גם שמשה לעליה לבית המקדש בעת שמחת בית השואבה בחג הסוכות .מי השילוח שימשו גם לטהרת עולי הרגל לבית המקדש בשלושת הרגלים .0 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page