top of page
  • תמונת הסופר/תmichael skir

בית לחם

המאמרים אותם אני מפרסם באתר ,הינם מפורטים ומאוד מדויקים .אני כותב לתייר האמריקאי או הברזילאי או הישראלי כאילו היו ממש כאן בישראל עם מדריך תיירים ישראלי ,בניגוד למאמרים אחרים אני מכוון את התייר בדיוק לפרטים המופיעים במציאות,אך כמדריך עלי לציין ,לא תמיד צריך לקרוא הכל ,אלא להבין את התקופה ולשוט בזמן .בית לחם נקראה אפרתה בראשית לה פסוק ט"ו....וכן במגילת רות ד' 11, בשם "יב וְדָוִד בֶּן אִישׁ אֶפְרָתִי הַזֶּה מִבֵּית לֶחֶם יְהוּדָה וּשְׁמוֹ יִשַׁי וְלוֹ שְׁמֹנָה בָנִים וְהָאִישׁ בִּימֵי שָׁאוּל זָקֵן בָּא בַאֲנָשִׁים" בספר שמואל א' י"ז 12, ובשם "א וְאַתָּה בֵּית לֶחֶם אֶפְרָתָה צָעִיר לִהְיוֹת בְּאַלְפֵי יְהוּדָה מִמְּךָ לִי יֵצֵא לִהְיוֹת מוֹשֵׁל בְּיִשְׂרָאֵל וּמוֹצָאֹתָיו מִקֶּדֶם מִימֵי עוֹלָם"

בית לחם היא עיר מקראית מקום הולדתו וגדילתו של מי שהפך להיות המלך החשוב בישראל .


הראשון ההופך את אותה מערה שהיתה פגאנית יוונית לונוס ואדוניס ...ממש כמו שאר המקומות בארץ לנוצרית ,הוא קונסטנטינוס יחד עם אימו הלנה .


הירונימוס חוקר מקרא ידוע נשלח הנה עי האפיפיור ,הוא מגיע הנה עם 2 נזירות האחת פאולה ,והשניה וביתה אסטוכיום .פאולה מקימה מינזר והרונימוס עומד בראש המינזר .


הירונימוס לא רק שהיה נוצרי אלא תאולוג גדול דיבר עיברית והכיר את ישראל מצוין .הוא הביא דוגמות חדשות לנצרות ,הוא זה שקידש את מרים אם ישו ,ועודד פולחן של קדושים ,התנגד לנישואין של כמרים .....אלה הפכו להיות חוקי הנצרות מאוחר יותר .


על הכתובת במערה כתוב "hicde virgine Maria Jesus Christus Natus est

האבוס נמצא ממש מאחורה האטריום החצר והכנסיה עצמה הם ביזנטיים מתקופתו של יוסטיניאנוס והיא בין המקוריות והעשירות בארץ ישראל ובכך היחוד שלה ,אולם רבים מהעיטורים המוזהבים ומהפסיפסים נעלמו .כנסיה אורתודוכסית קלאסית עם איקונוסטאזיס המועשר ומובלט בסצנות מהברית החדשה .. חדר הלימוד של הירונימוס נמצא בכנסיה הארמנית .

למערות הירונימוס ניכנס דרך כנסיית סנטה קתרינה ,המקום היה קדוש רבר במאות הראשונות והפך למקום קבורה לצליינים רבים.

קפלת התינוקות היא הראשונה במנהרות התת קרקעיות מוקדשת לתינוקות שנירצחו ע"י הורדוס .בהמשך קבריהם של פאולה ואנטיוכום ,כרגע הקברים ריקים מובהמשך קברו של הירונימוס שעצמותיו הועלו לכנסיית סט מאג'ורה ברומא ובהמשך החדר בו התבודד הירונימוס .


כנסיית סאנטה קאתרינה הפרנציסקאנית נבנתה ב 1880 והיא בנויה על שרידי זו הצלבנית שהייתה שייכת למסדר הקאנונים האגוסטינים רק במאה ה 14 נקראה על שמה של סנטה קאתרינהכנסיית מערת החלב


הכנסייה נמצאת הדרך לכנסיית המולד לפי המסורת כאן שהתה מרים לפני שנמלטה למצריים מידי הורדוס .טיפה מחלבה שנטפה על הריצפה כשהניקה את ישו הפכה את המערה ללבנה ,לפי האמונה הנוצרית למערה סגולות מרפא,רבים מהמבקרים פשוט נוטלים מהסלע עבור ריפוי ומרפא.
שדות הרועים


לוק ב ח-יד


הכנסיה והשטח כולו נמצא בבית סאחור שהיא שכונה בבית לחם , הכנסיה הקתולית והמערה שבה בה רעו הרועים את עדריהם והמלאך בישר להם על לידת ישו .אחד מהחדרים שימש כנראה לקבורה המונית .בתקופה הביזנטית במאה ה 5 6 הכנסיה לא הספיקה להכיל את כמות העולים לרגל .....אך רק ב 1953 אנטוניו ברלוצי בונה כאן כנסיה ,כנסיה שניבנית מעט שונה בצורת אוהל 5 צלעות בולטות כלפי חוץ וכלפי פנים מעל הכניסה לכנסיה ישנו פסל של המלאך עשוי ארד .
לפי המסורת כאן נמצאים שדות הרועים כאן לקטה רות המואביה חיטים בשדה שהיה שייך לבועז ,אי אפשר שלא להסתכל על השדות מסביב ולחשוב על הולדתו של המלך דויד ,על בועז ועל רות ....על העבר ועל ההווה ,ואנו עומדים פה היום מביטים בעבר .

0 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page